PŘED ROZHODNUTÍM O DALŠÍM STUDIU
Volba budoucího studia, tedy i budoucí profese, představuje významný krok v životě člověka. Je proto nezbytné zvážit důkladně všechny okolnosti, které mohou tento důležitý krok ovlivnit tak, aby výsledné rozhodnutí bylo rozhodnutím zodpovědným. V zásadě existují tří důležitá kritéria:
– co chci (přání, touhy)
– co mohu (limity a omezení)
– uplatnění na trhu práce (najdu-li práci)
Proto před konečnou volbou profesního zaměření, na které střední škola připravuje, zvažte následující hlediska.
1. vlastní osobnost dítěte – osobnostní předpoklady
· posuzujte objektivně osobnostní předpoklady, které jsou podmínkou pro výkon daných profesí (např. charakterové vlastnosti, komunikační dovednosti, schopnost týmové spolupráce, organizační schopnosti, důslednost, zodpovědnost, pečlivost, technické myšlení, přístup k řešení problémů, kreativita atd.)
2. zájmy a koníčky
· bývají zcela zásadní pro výběr budoucího povolání
· často vedou děti k oborům, v nichž by mohly úspěšně realizovat to, co je baví, což je předpokladem k úspěšnému výkonu profese
3. znalosti a vědomosti
· jsou rozhodující a zásadně limitující pro výběr budoucí střední školy
· zvažte důkladně studijní předpoklady – využijte dobrých studijních výsledků pro výběr náročných studijních oborů u žáků s výborným prospěchem, naopak nepřeceňujte možnosti žáků, kteří se již na základní škole potýkají s průměrným, případně podprůměrným, prospěchem (zkušenosti bohužel ukazují, že mnozí z takových studentů, kteří přecenili své schopnosti a rozhodli se studovat maturitní obory, přestupují v průběhu prvního roku studia na obory učební)
4. dovednosti a schopnosti, talent a nadání
· posuďte, v jakých oblastech dítě vyniká a která profese by dokázala jejich přednosti vhodně uplatnit (např. umělecké sklony, zručnost, cizí jazyky atd.)
5. znalost světa profesí
· ujasněte si, jaké požadavky jsou na jednotlivá povolání kladeny (např. pracovní prostředí, prostředky nebo činnosti, potřebné vzdělání, platové ohodnocení)
6. informace z oblasti trhu práce
· i vzhledem k měnící se situaci promyslete, jak se lze po absolvování určitého oboru uplatnit, tedy získat pracovní místo
· dlouhodobě převažuje trvalý zájem zaměstnavatelů o řemeslné obory a oblast zdravotnictví
7. zdravotní stav